Eski başbakandan ösym ye soru

KPSS sonrasında yaşanan kopya iddiaları sonrası düzenlediği basın toplantısının ardından istifa eden ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarımağan YGS’de ‘şifreli soru’ iddialarıyla ilgili CNN Türk’e konuştu.
“1 milyon 700 bin kitapçık fantazidir” diyen Yarımağan, “Yeni yönetim hangi haksızlığı giderdi?” diye sordu.
Adaylar kendi soru kitapçığının başka hiçbir adayda olmadığından nasıl emin olacak? Her bir adaya soru kitapçığı varsa, her bir aday için şifreleme yapılabilmesi mümkün olabilir mi? Yüksek puan alan adayların kitapçıkları görülebilecek mi?
Aday kendi kitapçığını bir dakikada bulabilir. İstediği kişinin kitapçığıyla da mukayese edebilir. Tereddüt oluşmaması için en yüksek puan almış belli sayıdaki adayın soru kitapçığı numarası da kamuoyuna duyurulacak. Hiçbir şifre olmadığı da böylelikle görülecek. Bir milyon 700 bin soru kitapçığının üretilmesi ve üretilen soru kitapçıklarının da doğru cevabın nerede olduğu yanlış cevapların da yerlerinin de belirlenmesi için bir algoritma gerekli. Bu algoritmayı devre dışı bırakmak istenilen adaya istenilen kitapçığı götürme, verme gibi bir şey ihtimal dışı.Bir Cevap Yazın